O firme

Firma Agrio vznikla v roku 1993. Od rekonštrukcie starších postrekovačov urazila dlhú cestu. Postupne vyvinula ťahané, nesené a samochodné stroje špičkových parametrov. Ponuku tvoria nesené, návesné a nadstavbové postrekovače s pracovným záberom od 12 do 36 m, s objemom nádrže od 600 do 8000 l. Samochodné varianty sú určené zákazníkom, ktorí požadujú veľkú svetlú výšku stroja. V súčasnosti je Agrio najväčším výrobcom poľnej postrekovacej techniky v Českej republike a jeho výrobky patria k svetovej špičke.
Postrekovače vyrába Agrio dvadsať rokov, takže už sa dá hovoriť  o tradícii.Ale ani na začiatku nezačínalo Agrio od nuly, v roku 1993 kúpilo licenciu  na výrobu postrekovačov od nemeckej firmy, ktorá sama už túto techniku vyrábala takmer dvadsať rokov. O postrekovačoch z Agria  sa dá  smelo povedať, že majú za sebou čtyridsať rokov vývoja. Nemecko je tiež najväčším a tiež najnáročnejším trhom. Platia v ňom najprísnejšie predpisy na ochranu rastlín, okrajov pozemkov a  vodných tokov. Nemecký zákazník vyžaduje najvyššiu kvalitu a rýchle zavádzanie technologických noviniek. Kvalita výroby je pre nich na prvom mieste. Posudzuje celkové spracovanie a trebárs aj prevedenie lakovníckych prác. To, čo sa osvedčí na náročnom trhu v Nemecku, tak následne vyžadujú aj naši a tiež poľskí poľnohospodári, ktorí chodia na výstavy a poľné dni do Nemecka, kde sa zoznámia s poslednými novinkami. Menujme napríklad zväčšovanie pracovného záberu, veľkosti nádrží či maximálne využitie elektroniky v postrekovačoch. Navštívili sme výrobcu, aby sme sa tentokrát nezaujímali o nové výrobky, ale pozreli sa na prostredie, v ktorom vznikajú.

Všetko začalo v Křemži

Firma začala v Křemži, priamo uprostred mesta na 1200 m2, z toho kryté priestory mali približne 80 m2. V priebehu nasledujúcich rokov si výroba vyžiadala postupné zastrešenie celej plochy, ale aj to bolo z hľadiska nárokov na moderný výrobný závod málo.
V roce 2000 preto kúpilo Agrio areál bývalého poľnohospodárskeho výkupu v Mříči. Keď sa nasťahovalo do nových priestorov, riešilo najskôr, aby bylo všade svetlo a teplo. V dalšej fáze nasledovali nové podlahy, či žeriavy na  zdvíhanie ťažkých súčiastok. Pôvodné skladovacie priestory boli tak v nasledujúcich rokoch postupne zrekonštruované na moderné výrobné haly.
Prvá bola kovovýroba, potom montážna hala, pieskovací box a lakovňa. Posledná bola elektrohala a skladovacie priestory, ktoré boli dokončené v roku 2006. Dnes je celý areál účelně prepojený,  takže sa všetky výrobné priestory dajú prejsť suchou nohou. Celková výmera je 17 000 m2, zastrešená plocha  približne 6000 m2.

Kvalitné zázemie je veľmi dôležité. Zatiaľ čo v roku 2006 dodalo Agrio zákazníkom 90 strojov, v nasledujúcich rokoch dopyt rástol, takže v minulom  roku vyrobili už cez 150 postrekovačov. Výroba v novom závode uvoľnila pôvodný areál v Křemži, ktorý je ´ďalej využívaný na rekonštrukcie strojov a celkové posezónne opravy. Tie prevádza päť servisných pracovníkov, zvlášť v zimnom období. Druhá hala se využíva pre výstupnú kontrolu nových strojov pred odovzdaním zákazníkovi.

Moderné výrobné priestory

Chceli by sme oznámiť verejnosti, že máme zázemie na úrovni vyspelej zahraničnej konkurencie, boli prvé slová Ivana Olšana, riaditeľa spoločnosti Agrio. Výroba postrekovačov je na vysokej technologickej úrovni. Celá výroba je sústredená do jedného areálu. Na otázku, ktoré činnosti prenechávajú subdodávateľom, odpovedal Ivan Olšan, že sú to iba práce na drahých jednoúčelových strojoch, ktorých nákup by sa podniku nevyplatil a ktoré by rýchlo morálne zastarali. Je to laserové rezanie, obrábanie na špeciálnych automatoch a niektoré zváracie práce.

Firma má svoje vývojové oddelenie, v ktorom pracujú štyria vývojári. Tí sústavne zapracovávajú do výroby posledné poznatky z vývoja, výstav a samozrejme tiež prihliadajú k pripomienkam prevádzkovateľov postrekovačov Agrio. Z celkového počtu 66 zamestnancov sa na výrobe priamo podieľa 48 pracovníkov.
V Mříči sa vyrábajú nové stroje od delenia materiálu, vŕtania a zvárania cez povrchovú úpravu – opieskovanie materiálu pred lakovaním až po priechod lakovňou a vlastnú montáž.

Od prvotného spracovania materiálu až po finálne elektrikárske práce na zmontovanom postrekovači trvá jeho výroba približne osem dní.
Pri vlastnej výrobe postupuje stroj z jednej haly do druhej cez jednotlivé špecializované pracoviská – brzdy, náprava a osadenie nádrže – vyvŕtanie otvorov, osadenie kohútikov a hadíc – inštalácia ramien – elektroinštalácia a oživenie stroja.
Približne 90 % strojov sa montuje na základe špecifických požiadaviek pre konkretného zákazníka. Polotovary vyrábajú samozrejme v sériach, pretože základná konštrukcia je daná. Jednotlivé špecifiká sa týkajú veľkosti nádrže, rozpätia ramien, či doplnkovej výbavy postrekovača.

Pokiaľ sa pozrieme  na štruktúru vyrábaných postrekovačov, je zrejmý zvýšený podiel veľkých postrekovačov Mamut, ktoré tvoria približne polovicu výroby a ich percento sa bude v budúcnosti stále zvyšovať. Menšie modely Napa a od minulého roku Alka sú však stále žiadané, napr. pri prechode z nesených alebo malých a lacných zahraničných ťahaných postrekovačov.

Trochu iná situácia je u samochodných postrekovačov. Agrio vyrába dva modely, menší postrekovač SAMec, ktorého základom je traktor Zetor Fortera, a väčší Dino, ktorého pohon zaisťujú šesťvalcové motory Deutz o výkonu 235 koní. Tieto postrekovače zostávajú zatiaľ kusovou záležitosťou.

Dobrý základ do budúcnosti

Vzhľadom k tomu, že nový závod nevznikol na zelenej lúke, ale rekonštrukciou existujúcej stavby, je výsledné riešenie určitým kompromisom. V tomto prípade však veľmi vydareným, pretože Agrio je schopné v súčasných náročných podmienkach efektívne vyrábať v takom prostredí, ktorým sa nemôžu pochváliť niektoré iné, i renomované firmy.
O správne zvolenej ceste hovoria aj niekteré čísla. Podiel vývozu tvorí 50 až 55 % vyrobených strojov. Tento podiel sa netýka samochodných postrekovačov, takmer všetky vyrobené stroje jazdia v Českej republike. Na tuzemskom trhu je Agrio s približne 800 predanými postrekovačmi na druhom mieste, za značkou Hardi. Do Európy už táto firma predala približne 1000 postrekovačov a úspešne konkuruje všetkým ostatným výrobcom.

Zdroj: Zemědělec, Agrio